Cielesność koloru w Galerii MM – wystawa

Cielesność koloru w Galerii MM – wystawa
Malarstwo jest dla mnie ważne. A tym, co ważne, lubię się dzielić. W marcu najnowszymi pracami, zgromadzonymi pod wspólnym dla nich tytułem Cielesność koloru podzielę się podczas wystawy,
która tym razem odbędzie się w Chorzowie – w Galerii MM. 

Prace, które pojawią się podczas wystawy, powstawały na przestrzeni kilku ostatnich lat. Technicznie jest to głównie malarstwo akrylowe, a tematycznie? Cóż, podobno najtrudniej mówić o własnych dziełach, ponieważ zna się je najlepiej. Poświęciło się im wiele czasu, namysłu, nierzadko i wysiłku i zwyczajnie patrzy się na nie inaczej niż robi to widownia. Niemniej spróbuję, pokrótce, przedstawić Wam w słowach to wszystko, co podczas wystawy w Galerii MM zobaczycie w obrazach.

Na Cielesność koloru składają się prace, które dotykają tematycznie dwóch głównych sfer. Pierwszą stanowią
te ściśle związane z człowiekiem, z postacią i portretem. Są to prace, w których z jednej strony dominują przedstawienia ludzkiej sylwetki, z drugiej zaś przedstawienia emocji i nastrojów, oddanych barwą, kompozycją i fakturą.

Drugą sferą są wydarzenia, przeważnie z kręgu wydarzeń publicznych, do których część prac nawiązuje.
Ale, powiedzmy sobie wprost: wydarzenia, o których mowa, są tylko impulsem dla poszczególnych obrazów, stanowiących komentarz dla nich. Co, na przykład, komentuje obraz „Nie stać mnie na dopalacze”? Część osób, część z Was, odpowie, że całokształt tego wszystkiego, co zdarzyło się w naszym kraju na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Część z Was, z kolei, będzie miała na myśli konkretne wydarzenie, nagłośnione medialnie. I wiecie co? Każdy z Was będzie miał rację. 

Sztuka nie jest trasą z punkt A do B, przynajmniej ja jej tak nie odbieram. Sztuka współczesna daje impuls emocjom, wrażeniom, komentarzom. Malarstwo współczesne ma pobudzić wyobraźnię, nie tłumaczyć jej. 

Między 7 a 25 marca zapraszam Was do Galerii MM w Chorzowie właśnie po to, aby pobudzić wyobraźnię.
12 marca z kolei zapraszam Was jeszcze serdeczniej na spotkanie autorskie, czyli zwiedzanie wystawy wraz z oprowadzaniem, które rozpocznie się o godzinie 10:30. Spotkajmy się w przestrzeni galerii i porozmawiajmy o tym, jak daleko poza jej mury wychodzi współczesna sztuka. 

Do zobaczenia,

Tomek