Dobór koloru we wnętrzach

Dobór koloru we wnętrzach

Na psychikę człowieka w bardzo silny sposób oddziałują barwy, dlatego tak ważny jest ich dobór w naszym mieszkaniu, domu. Kolor potrafi optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, uczynić je przytulnym, chłodnym,  dystyngowanym.
Biały,  neutralny kolor daje się zestawić ze wszystkimi innymi barwami, dlatego może stanowić tło dla dowolnych mebli, obrazów.
Możemy zdecydować się na pomalowanie jednej ze ścian pokoju kolorem np: ciepłym kawowym, wtedy wyodrębnimy tę część, tworząc mini pomieszczenie, na ścianie ciemniejszej, czarno- biała grafika w czarnej ramie dopełni nastrój. 
Kolor czerwony przy dłuższym obcowaniu może okazać się denerwujący,  rozpraszający uwagę,  niebieski – ”schłodzić” pomieszczenie, brudnoszary- ”sposępnić”. Bezpiecznymi barwami są kolory jasne, stonowane i ciepłe.  Na ciemnym tle np granatowym zwykły czerwony wazonik zyska cechy interesującego detalu, na ciemnych brązach doskonale będą wyglądały czerwone kwiaty, które nabiorą intensywności.
Nie należy zapominać , że barwy ciemne pomniejszają optycznie pomieszczenie, dają złudzenie mniejszej powierzchni.
Odpowiedni dobór barw w naszym mieszkaniu sprawi, że będziemy dobrze się w nim czuli i zyskamy satysfakcję z własnej koncepcji mieszkania.