JAK POWIESIĆ OBRAZ ?

JAK POWIESIĆ OBRAZ ?

Pytanie JAK POWIESIĆ OBRAZ zawiera w sobie o wiele więcej kwestii niż może nam się wydawać na początku. Możemy mówić o tym jak znaleźć miejsce dla obrazu w domu i jak znaleźć odpowiednie miejsce na ścianie dla konkretnego obrazu.


W każdym przypadku będzie to sprawa bardzo indywidualna. Rozmiar zakupionego przez nas obrazu będzie w oczywisty sposób ograniczał możliwe lokalizacje.


Dobrze jest pamiętać o tym, żeby przestrzeń wokół obrazu, który planujemy zawiesić była na tyle duża, żeby patrząc na ścianę nie odnosić wrażenia, że udało się go tam jakoś wcisnąć. Analogicznie dla mniejszych prac szukamy albo mniejszej ściany, albo wieszamy je w towarzystwie innych prac, w taki sposób, żeby dekoracja ściany nie sprawiała wrażenia pustki.


Ważne jest jednak, żeby cennego dla nas obrazu nie eksponować w pobliżu okna, gdzie padać będzie na niego bezpośrednie światło słoneczne. Dłuższa ekspozycja w takim miejscu przyspieszy proces płowienia barwników znajdujących się w farbach, którymi został namalowany obraz.

Chciałbym się jednak skupić na bardziej technicznej stronie umieszczania obrazu na ścianie i postaram się odpowiedzieć na kilka znaczących pytań.


Jak powiesić obraz na ścianie z płyty kartonowo-gipsowej?
Czy można powiesić obraz na gwoździu?
Jakich kołków i haczyków używać do wieszania obrazów?
Gdzie przykręcić zawiesie w obrazie?
Jak powiesić obraz bez robienia dziury w ścianie?


Większość obrazów, które możecie kupić w moim sklepie internetowym, albo osobiście w mojej pracowni w Zabrzu, to akryle na płótnie rozpiętym na drewnianym krośnie. Obrazy, które ode mnie kupujecie mają już wkręcone zawiesia i są gotowe do powieszenia na ścianie.

Gdzie przykręcić zawiesie w obrazie?

Zasadniczą kwestią, decydującą o tym jakich i ilu kołków, haczyków i zawiesi potrzebujemy, jest rozmiar i waga obrazu, który chcemy umieścić na ścianie. Z mojego doświadczenia wiem, że do stabilnego i bezpiecznego zawieszenia obrazu o szerokości nie przekraczającej 100 cm wystarczy jedno solidne zawiesie wkręcone co ważne idealnie na środku górnej belki, na której rozpięte jest płótno obrazu. W przypadku obrazów szczególnie dla nas cennych, nawet jeśli są to płótna niewielkich rozmiarów używamy 2 zawiesi rozmieszczonych symetrycznie.

Nawet jeśli obraz jest oprawiony w ramę, zawiesie powinno znajdować się w jego krośnie, nie w dodatkowej ramie. Zamontowanie zawiesia w dodatkowej, ozdobnej ramie może sprawić, że ta, pod wpływem ciężaru obrazu, będzie się brzydko odkształcać zamiast być estetycznym dodatkiem.


Czy mogę powiesić obraz na gwoździu?

W brew pozorom nie jest to rozwiązanie, którego się nie stosuje. Jeżeli kupiliście obraz do salonu, w którym macie solidną np. betonową ścianę, można zastosować gwoździe do betonu. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej długości. Najbezpieczniej jest wybrać gwoździe o długości około 3cm, które pod kątem wbijemy w ścianę na głębokość nie mniejszą niż 2cm.

Rozwiązanie to nie sprawdzi się w starym budownictwie, gdzie ściany pokryte są grubą warstwą pamiętającego II wojnę światową tynku, ani w przypadku kiedy planujecie zawiesić obraz na ścianie zbudowanej z płyty kartonowo-gipsowej.

Jak powiesić obraz na ścianie z płyty kartonowo-gipsowej?

Do zawieszenia obrazu na ścianie zbudowanej z płyty GK najlepiej sprawdzają się kołki ślimakowe do płyt gipsowych, do których wkręcamy odpowiedniej długości haczyk pasujący do zawiesia wkręconego do naszego obrazu. W przypadku ścian z płyty gipsowej, nawet przy średnich rozmiarów pracach, dla bezpieczeństwa stosuję 2 wkręty.

Jak powiesić obraz bez robienia dziury w ścianie?

Odpowiedzią na to pytanie są „samoprzylepne gwoździe”. Sprawdziłem i wiem, że da się na nich powiesić nawet obraz o wymiarach 100cm x 200cm w cienkiej ramie, ale nie polecam takich eksperymentów, na pracach, które mają jakąkolwiek wartość.

Udźwig jednego takiego gwoździa w zależności od producenta to prawdopodobnie od 1 do aż 5 kg przy założeniu, że mamy idealne do tego podłoże, a najważniejszym czynnikiem, który zadecyduje o tym czy samoprzylepne gwoździe się sprawdzą jest jego stan. Jeśli na ścianie znajduje się tapeta, stara farba albo tynk, który odpada od ściany od samego patrzenia, samoprzylepne gwoździe na pewno się nie sprawdzą. W przypadku kiedy mamy gładkie stabilne podłoże i prace o rozsądnych rozmiarach i wadze jest to rozwiązanie, nad którym można się zastanowić.