Jaką ramę do obrazu wybrać?

Jaką ramę do obrazu wybrać?

Zastanawiałeś/łaś się kiedykolwiek jak powinien przebiegać wybór oprawy obrazu? Na całe szczęście żyjemy w czasach, w których w wielu dziedzinach naszego życia mamy wielką swobodę i ogromny wybór dróg i rozwiązań. Niestety często nadmiar możliwości sprawia, że wybór jest trudny a podjęcie odpowiedniej decyzji jest bardziej problematyczne niż nam się na początku wydawało.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, których natłok opcji wprawia w konsternację, przedstawię Ci kilka możliwości, które mogą pomóc w wyborze. To jednak tylko sugestie i nikt ani nic nie powinno ograniczać Twoich wyborów jeśli masz swoją wizję, którą chcesz zrealizować i tyczy się to nie tylko ram do obrazów.

Bardzo często zdarza się tak, że kupujemy obraz z myślą o konkretnej przestrzeni, będą to obrazy do salonu, obrazy do holu, lobby hotelowego a nawet obrazy do sypialni czy łazienki. Jeśli kierujemy się estetyką oraz funkcją danych pomieszczeń to w tym przypadku wybór ramy wydaje się najłatwiejszy. Skupiamy się wtedy na ramach podkreślających walory obrazu –  ja tworzę dla Was najczęściej malarstwo akrylowe na płótnie  –  oraz dopasowaniu ramy do elementów wystroju wnętrza, ilości naturalnego światła jakie do niego wpada przez okna, rodzaju oświetlenia, na kolorze ścian kończąc.

Przykładem może być rama obrazu do rustykalnego wnętrza. Wieszając jasny obraz, o neutralnych barwach w rustykalnym wnętrzu wypełnionym meblami z iglastego drewna, będziemy najprawdopodobniej szukać prostej drewnianej ramy pasującej do pozostałych elementów wystroju, ewentualnie, również drewnianej, ale barwionej na ciemno ramy, która będzie kontrastowym akcentem podkreślającym walory obrazu i wyróżniającym go w nienachalny sposób.

Również klasyczne wnętrza, do których wybraliśmy obrazy malowane w stylu akademickim – najczęściej dość ciemne ciepłe portrety, które możecie kojarzyć z malarstwem Rembrandta – należą do tych stosunkowo łatwych opcji. Bez względu na tematykę obrazu oraz kolory w jakich urządzone jest takie pomieszczenie, uniwersalnym rozwiązaniem będzie złota rama. W tym przypadku pozostaje nam podjęcie decyzji o grubości ramy oraz jej zdobieniu. Osobiście sugeruję, żeby wybierać ramę, która ilością ozdobników nie będzie nadmiernie odwracać uwagi od samego obrazu, ale będzie na tyle interesująca, że dzięki niej pomieszczenie zyska interesujący dodatek, który podkreśla pracę malarza.

Wiele możliwości daje nam urządzanie wnętrz w stylu nowoczesnym, loftowym i eklektycznym. W tych przypadkach możemy sobie pozwolić na conajmniej odrobinę ekstrawagancji. Do takich wnętrz wybieramy też często nowoczesne malarstwo figuratywne lub abstrakcyjne. Bardzo często są to obrazy łączące w sobie wiele kolorów, które same w sobie mają być mocnym akcentem kolorystycznym w monochromatycznych przestrzeniach.

W takich wnętrzach możemy sobie pozwolić na ramy dopasowane kolorystycznie do obrazu, wykorzystujące kolory na nim zawarte, albo zupełnie z nim kontrastujące. Wybór jest w zasadzie nieograniczony. Mamy na przykład do wyboru ramy proste i neobarokowe, które pomalowane na jednolity kolor same w sobie mogą stać się designerskim elementem wystroju wnętrza.

Z drugiej strony pamiętając o tym, że rama może mieć znaczący wpływ na odbiór dzieła, które postanowiliśmy zakupić, wypada pomyśleć o oprawie bardzo prostej. Mam tu na myśli wąskie jednolite ramy. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku laminowane na biało lub czarno listwy drewniane lub z MDF’u, które nie zwracając na siebie uwagi, zabezpieczają brzegi obrazu – to przecież podstawowa funkcja ramy.

Wielu kolekcjonerów dzieł sztuki świadomie rezygnuje z oprawy właśnie po to aby nie dodawać niczego do wizji artysty. Wychodząc na przeciw wszystkim, którzy nie chcą oprawiać obrazów, albo z taką oprawą postanowili chwile zaczekać, wszystkie moje obrazy dostępne do kupienia w sklepie internetowym oraz stacjonarnie w mojej pracowni w Zabrzu, mają brzegi pomalowane na czarno lub grafitowo, co pozwala na ich estetyczne eksponowanie bez ramy.  

Poniżej przedstawiam wam kilka opcji oprawy mojego obrazu pt. Cecylia, który jest chyba jedną z tych moich prac, do których ramę będzie wybrać najtrudniej.

Intensywne kolory, graficzny styl i faktura farby na płótnie mogą przysporzyć niemałych problemów tym temacie. Pamiętajcie jednak, że z przyjemnością pomogę wam dobrać odpowiednią oprawę do zakupionego obrazu!

Drugi obraz będący reinterpretacją klasyka – Mona Lisa Leonadra Da Vinci – zatytułowany Eliza jest również dostępny w moim sklepie internetowym.