Abstrakcja

Cena:6,900 

70 x 100 cm / akryl na płótnie / 2020 /obraz sygnowany na odwrocie inicjałami TK

Malarstwo abstrakcyjne jest malarstwem niefiguratywnym. Oznacza to, że na obrazach nie zostają przedstawione poszczególne elementy rzeczywistości w formie, która umożliwia ich łatwą identyfikację i rozpoznanie. Co więc przedstawia abstrakcyjne malarstwo nieprzedstawiające?


Czytaj więcej

Opis

Malarstwo niefiguratywne – Abstrakcja – Tomasz Kokott

Ten akrylowy obraz abstrakcyjny o wymiarach płótna 70×100 cm jest swoistą wizją artysty, namawiającą odbiorcę do nieskrępowanej interpretacji. Na uwagę zasługują  stonowane barwy drugiego planu i wyraźnie przykuwające uwagę formy geometryczne planu pierwszego, wyróżniające się barwą nasyconą.

Balans w malarstwie abstrakcyjnym

Całość kompozycji skupia się na rozplanowaniu figur geometrycznych w taki sposób, by zachować ich idealną równowagę. W ten sposób odbiorca może podziwiać balans, jedną z zasad malarskich kompozycji, w pełnej okazałości. Nie bez znaczenia są tu również wielkości poszczególnych figur, które odpowiadają planom – to, co ma pełnić funkcję centrum, być na planie pierwszym jest wyraźnie większe od pozostałych elementów. 

Ciekawa w tej kompozycji jest również jej wewnętrzna dynamika. Niebieska, odcinająca się od szarego tła kropka wydaje się odbijać od ciemniejszej szarości podłoża. Wydaje się być w ruchu – odbiorcy pozostaje odpowiedzieć na pytanie o stadium tej uchwyconej dynamiki. Ten abstrakcyjny obraz akrylowy jest wieloznaczny. A jego znaczenie nadaje oglądający. Dzięki temu nada miejscu, w którym zawiśnie spokój i  wyciszenie.

Na stanie