Adaptive disorders

Cena:15,000 

110 x 150 cm / akryl na płótnie /2021 /obraz sygnowany na odwrocie inicjałami TK

Adaptive disorders (zaburzenia adaptacyjne) to obraz, który powstał z myślą o jednym z przeglądów malarskich związanych z rokiem Lema.
Tematem była powieść Powrót z gwiazd, w której główny bohater wraca z podróży w czasie, na ziemię. Ta jednak, nie jest już tym samym miejscem, które opuszczał.

 Pomimo narzuconego tematu, dzieło ma cechy charakterystyczne dla twórczości autora. Skupia się na stanach i emocjach. Jest przedstawieniem niezrozumienia i braku akceptacji dla sytuacji w jakiej postać się znajduje.

Tytuł obrazu, mowa ciała i mimika przedstawionej postaci, nawiązują do zaburzeń emocjonalnych pojawiających się w momentach dużego stresu, nowych, niespodziewanych sytuacji...


Czytaj więcej

Opis

Adaptive disorders – zaburzenia adaptacyjne – Tomasz Kokott

Tematyka obrazu z jednej strony nawiązuje do sytuacji bohatera z powieści Lema, z drugiej zaś porusza problem związany ściśle z ludzkimi emocjami – z poczuciem alienacji, odklejenia od rzeczywistości. Tytułowe zaburzenia adaptacyjne to stan, w którym znajduje się człowiek, w którego życiu doszło do trudnych wydarzeń, będących ponad jego siły. 

Emocje w malarstwie współczesnym 

Literacka historia, do której nawiązuje obraz, dotyczy powrotu z podróży w czasie na Ziemię, która nie jest już tym samym miejscem. Przedstawiony bohater nie jest bohaterem konkretnym, a raczej każdym, everymanem, kto w jakikolwiek sposób miał poczucie, że nie należy do rzeczywistości, w której się znalazł. 

Tonacja obrazu dotyczy dwóch wyraźnych planów – pierwszego, z wyróżnioną sylwetką ludzką i ciemnego, mrocznego tła. Odizolowanie bohatera podkreśla jego zamknięta postawa. Adaptive disorders jest obrazem wymownym, wyraźnie odnoszącym się do konkretnych, trudnych emocji. Polecany świadomym kolekcjonerom.

Na stanie