Dawid

90 x 120 cm / akryl na płótnie / obraz sygnowany

Obraz nacechowany odniesieniami do kultury i popkultury. Z jednej strony alegoryczny, z drugiej o nieco krytycznym wydźwięku wobec zapożyczania i mieszania motywów i porządków, tak charakterystycznego dla nurtu postmodernizmu.

Czytaj więcej

Opis

Malarstwo a popkultura – Dawid – Tomasz Kokott

Starotestamentowy motyw Dawida i Goliata został pokazany w nieoczekiwany i zaskakujący sposób. Rzeźba, podobnie jak postać znana z kultury popularnej, zostały zamknięte w ramy akrylu na płótnie o wymiarach 90×120 cm, prowokując odbiorcę do ich reinterpretacji, do nadania im nowych znaczeń, jakie pojawiają się w związku z nowym kontekstem ich przedstawienia.

Kolaż motywów w sztuce współczesnej

Michał Anioł i Tomoyuki Tanaka to nazwiska odpowiedzialne za postacie, obsadzone przez artystę w scenie przedstawionej na tym obrazie. Przeniesiona przez autora na płótno renesansowa rzeźba, przedstawiająca Dawida oraz jej antagonista, potwór Godzilla pojawiający się kulturze masowej od lat 50 XX wieku, stały się narzędziem do demontażu klasycznych, kulturowych motywów. 

W ten sposób powstał kolaż, nie pod względem formy, a treści, kierowany do odbiorców, którzy – podobnie jak artysta – nie boją się przekraczać kulturowych granic. Dawid opracowany na nowo, wzbogacony popkulturą, to idealna propozycja dla osób poszukujących coraz to nowych, kulturowych tropów.