praca sprzedana

Ganimedes

Cena:7,000 

ø 100 cm / akryl na płótnie / obraz sygnowany

Obraz z nawiązaniem do mitologii. Portret męski o nietypowym owalnym kształcie. Wykonany techniką akrylu na płótnie o średnicy 100 cm. Uzupełnienie – zarówno na płaszczyźnie formy, jak i treści – innego obrazu ze zbiorów, Hebe.

Czytaj więcej

Opis

Ganimedes – akryl na płótnie Tomasza Kokotta – portret

Mitologiczna historia Ganimedesa stanowiła inspirację dla powstania tego obrazu. Zgodnie z nią piękny młodzieniec, ukochany boga Zeusa, był razem z Hebe (przedstawioną na drugim obrazie) podczaszym na Olimpie. Został on porwany na Olimp przez orła, lub samego Zeusa w postaci orła, aby tam roznosić Zeusowi i bogom ambrozję.

Mitologia w malarstwie – portret

Obraz Ganimedes do mitologicznych wydarzeń nawiązuje tytułem. Przedstawienie jest portretem młodego mężczyzny, utrzymanym w brązowo-beżowej tonacji kolorystycznej, oszczędnym w środkach wyrazu, raczej skłaniającym do kontemplacji, do uważnego spojrzenia mimo tego, że portretowany mężczyzna nie patrzy wprost na oglądającego. 

Sportretowana postać jest jednak wyrazista, mimo że na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieobecnej. Obraz oszczędny w środkach ekspresji, jednak przyciągająca uwagę, głównie za sprawą dominującej w kompozycji symetrii. Ganimedes jest obrazem idealnie komponującym się ze stylowym wnętrzem. Doskonały do ekspozycji zarówno w mniejszych pomieszczeniach, jak i przestronnym hallu lub salonie. 

praca sprzedana