Król targu Wuhan

Cena:4,900 

90 x 120 cm / akryl na płycie / obraz sygnowany

Pandemia Covid-19 jako malarska inspiracja? Choć brzmi to niewiarygodnie, to jednak w przypadku tego obrazu nawiązanie do sytuacji globalnej jest aż nazbyt oczywiste.


Czytaj więcej

Opis

Malarstwo zaangażowane społecznie – Król targu Wuhan – Tomasz Kokott

Ten akrylowy obraz na płycie o wymiarach 90×120 cm i wymownym, sugestywnym tytule, jest bezpośrednim nawiązaniem do sytuacji społecznej, jaka globalnie odcisnęła swoje piętno. Samo przedstawienie jest portretem koronowanej głowy, na wzór dawnych portretów władców. To, co przyciąga w nim uwagę i sprawia, że obraz staje się symboliczny, to świadomość pandemicznego nawiązania.

Kontekst społeczny w malarstwie

Zadaniem współczesnej sztuki, w tym malarstwa, nie jest jedynie przedstawianie czy reprodukowanie za pomocą środków stylistycznych rzeczywistości. Sztuka posiada swój bardzo wyraźny kontekst. Nawiązania do tego, co poza nią, dzięki czemu staje się głosem w dyskusji społecznej o rzeczach ważnych.

Skojarzenia, jakie może wzbudzać obraz, raczej nie będą pozytywne. Niemniej samo odczytanie tej kompozycji można traktować w kategorii satyry. Komentarz do rzeczywistości przecież wcale nie musi być pochlebny. Biorąc pod uwagę wagę sytuacji, do której obraz nawiązuje, a także społecznie odczuwany przesyt nią, malarski pastisz może być sposobem na rozładowanie emocji.

Na stanie