Nie stać mnie na dopalacze

100 x 120 cm / akryl na płótnie / obraz sygnowany

Obraz-komentarz? A może obraz-pastisz? Bez względu na to, jak sklasyfikujemy ten akrylowy obraz na płótnie o wymiarach 100×120 cm  jedno jest pewne: przykuwa uwagę i prowokuje do refleksji, zarówno dotyczących otaczającej nas rzeczywistości, jak i kondycji ludzkiej.

Czytaj więcej

Opis

Nie stać mnie na dopalacze – Satyra w malarstwie – malarstwo współczesne Tomasz Kokott

Malarze często komentowali rzeczywistość. Zarówno tworząc realistyczne, a czasem naturalistyczne przedstawienia, jak i w sposób wymowny, satyryczny. Nie stać mnie na dopalacze o ciemnej, niepokojącej tonacji, to obraz w przypadku którego, można mówić o malarskiej satyrze inspirowanej po części rzeczywistością, po części kulturą popularną

Nie stać mnie na dopalacze – malarstwo jako komentarz rzeczywistości

Rzeczywistość, do której odnosi się obraz, nie jest rzeczywistością ani przyjemną, ani łatwą. Przedstawionej na obrazie postaci towarzyszy telewizor, a w nim wydanie serwisu informacyjnego, prowadzone przez rozpoznawalną i charakterystyczną prezenterkę. Jest to pewnego rodzaju wskazówka dla uważnego odbiorcy, o jaką rzeczywistość chodzi. 

Malarstwo zaangażowane społecznie, bo o takim w przypadku tego obrazu można mówić, będzie gratką dla świadomych kolekcjonerów, poszukujących w malarstwie współczesnym nie tyle programowej kontestacji rzeczywistości, co ciekawej i odważnej polemiki z nią.