NREM

Cena:10,000 

150 x 120 cm / akryl na płótnie / 2021 /obraz sygnowany na odwrocie inicjałami TK

Faza snu – w ciepłych barwach, utrzymana w onirycznym klimacie. To portret męski, ale niecodzienny. Obraz malowany techniką akrylu na płótnie o wymiarach 150×120 cm jest dokładnie taki, jak przedstawiony na nim mężczyzna – senny, rozmarzony.


Czytaj więcej

Opis

NREM – Motyw snu w malarstwie – Tomasz Kokott

Śpiące lub pozowane na śpiące postacie w malarstwie  są często spotykanym motywem, zarówno w pracach artystów minionych epok, jak i współczesnych. Sen to okazja do przyjrzenia się ludzkiemu ciału, mimice. To intymny moment, kiedy mimo, że obserwujący wie, co dzieje się z osobą śpiącą, to jednak często sam sen jest tajemnicą nie do opowiedzenia. 

Faza snu NREM

Kiedy śpimy i doznajemy uczucia spadania w czasie snu, jesteśmy w fazie NREM, czyli w fazie snu głębokiego. Ta faza pojawia się zaraz po zaśnięciu. Choć początkowo uważano, że w fazie tej nie pojawiają się marzenia senne, to jednak z czasem odkryto, że przybierają one raczej formę raczej odczuć niż konkretnych obrazów.  Podobnie w obrazie NREM, w który także chodzi o emocje. 

Pozytywne emocje kojarzą się z obrazem dzięki jego nasyconej, ciepłej kolorystyce. Przenikanie kształtu z ludzką sylwetką dodatkowo potęguje wrażenie senności i nierealności przedstawienia. Obraz doskonale wkomponuje się w duże, minimalistyczne wnętrze sypialni lub salonu, utrzymane w stonowanych kolorach.

Na stanie