Pokot

120 x 90 cm / akryl na płótnie / obraz sygnowany

Polowanie. A właściwie jego koniec. Myśliwy i upolowana “zwierzyna”. Tak można wyjaśnić tytuł tego obrazu akrylowego o wymiarach 120×90 cm. Znaczenie przedstawienia wykracza jednak dużo bardziej poza odniesienia do myśliwskiej tradycji. 


Czytaj więcej

Opis

Pokot – malarstwo a rzeczywistość – Tomasz Kokott

Współczesne malarstwo polskie i zagraniczne często szuka inspiracji w dookolnej rzeczywistości. To z niej czerpie motywy, które opracowuje. Podobnie w przypadku obrazu Pokot mamy do czynienia z komentarzem do wydarzeń społeczno-politycznych, mających miejsce w Polsce. Jest to komentarz wymowny, symboliczny i prowokujący do dyskusji. 

Symbolizm w malarstwie

To, na co odbiorca zwraca uwagę patrząc na obraz, to przede wszystkim uzbrojona postać kobieca w centrum, stylizowana na znaną polską aktywistkę pro-life oraz umieszczony za nią krzyż. Symbol chrześcijański został na obrazie, którego kolorystyka jest ciemna, mroczna, namalowany farbą fluorescencyjną. To dodatkowo podkreśla jego obecność i staje się wymowne. 

Pokot jest zdecydowanie obrazem społecznie zaangażowanym, poruszającym kwestie dla wielu trudną, dla wielu niewygodną dla wielu oburzającą. Jest obrazem-komentarzem, choć dla świadomego i dojrzałego kolekcjonera sztuki może być również obrazem-symbolem.