Renowacja mebli, czyli…

Renowacja mebli, czyli…

… nie samym malowaniem człowiek żyje

Maluję głownie obrazy akrylowe na płótnie, zarówno autorskie projekty jak również obrazy na zamówienie. Niejednokrotnie są to obrazy na prezent lub obrazy do salonu, biura czy sypialni, które w idealny sposób uzupełniają Wasze projekty mieszkań i nadają im niepowtarzalny charakter. Uwielbiam dostawać zdjęcia Waszych domów, w których wiszą moje prace.

Staram się stworzyć eleganckie przestrzenie szanujące upływ czasu, łączące w sobie zarówno nowoczesny design jak również odrestaurowane przedwojenne meble.

W mojej pracowni malarskiej, zajmującej część tego mieszkania, znajdziecie nowoczesne fotele z giętej sklejki projektu Tomasza Augustyniaka, wyprodukowane w Bielsku-Białej, ustawione na płasko tkanym dywanie. Siedząc na nich będziecie jednak patrzeć na zabytkowy zegar z wahadłem firmy Lorenz Furtwängler & Söhne, proste krzesło o smukłej lini w stylu art Deco czy odnowiony barek z lat dwudziestych XX wieku.

Wszystkim zabytkowym meblom znajdującym się w moim domu własnoręcznie przywracam dawny blask. Z przyjemnością uczę się technik czyszczenia metalowych elementów, lakierowania, nakładania forniru czy politurowania drewnianych mebli.

Moim największym projektem, nad którym aktualnie pracuję jest pałacowe lustro z kryształową szybą wiszące w przedpokoju. Ten złocony, zdobiony rzeźbionymi akantami i zawierający posrebrzane elementy, zabytek był pokryty w całości, prawdopodobnie w latach 90’tych, złotym lakierem zwanym potocznie złotolem. Dopiero usunięcie starych warstw lakieru pokazało jak zjawiskowe było to wyprodukowane w Breslau (przedwojenny Wrocław) lustro.

Moim celem jest przywrócenie mu dawnego wyglądu. Na bazie istniejących zdobnych akantów wykonałem odlewy brakujących elementów z żywicy epoksydowej.

Przede mną jeszcze setki godzin renowacji obejmujących odbudowę zwieńczenia lustra, uzupełnienie ubytków w drewnianej ramie, szlifowanie, polerowanie i oczywiście, ale to już na samym końcu, wisienka na torcie czyli złocenie złotem płatkowym oraz posrebrzanie.

Nowoczesne wnętrza zawierające historyczne meble i elementy wystroju dają wiele możliwości w doborze dekoracji w postaci obrazów. Sprawiają, że nie musimy ograniczać się do klasycznego malarstwa w tradycyjnym wnętrzu, ani nowoczesnego malarstwa w minimalistycznych przestrzeniach.

Z głębi serca polecam Wam eksperymentowanie z zestawianiem starego z nowym i dekorowanie ścian obrazami, które do Was przemawiają!