Obecny_nieobecny

Cena:4,000 

50 x 70 cm / akryl na płótnie /2021 /obraz sygnowany na odwrocie

Męski portret wykonany akrylem na płótnie o wymiarach 50×70 cm – z jednej strony odważny, z drugiej refleksyjny. Przedstawiona na obrazie postać jest skupiona i niejako wpatrzona w odbiorcę.  Obraz zawieszony pomiędzy obecnością a nieobecnością.


Czytaj więcej

Opis

Obecny_nieobecny – portret męski – malarstwo współczesne Tomasz Kokott

Portret o ciekawym tytule. Odnoszący się do obecności, a więc zakotwiczenia w teraźniejszości, trwania, ale także podsuwający nieco inną możliwość interpretacji malarstwa. Użyty w tytule podkreślnik oddziela dwie sfery – tą tu i teraz od tej jedynie wyobrażonej, nieuchwytnej. 

Obecny_nieobecny: Obecność w malarstwie współczesnym

Obraz – choć jest portretem – paradoksalnie nie dotyczy tylko prezentowanej na nim postaci, ale daleko bardziej poza nią wykracza. Dotyka problematyki trwania, czasowości i ulotności. Zawieszenia pomiędzy  trwającym “teraz” i każdą inną chwilą. Wyabstrahowana ze swojego otoczenia postać spogląda na odbiorcę, który patrzy na nią, co powoduje dodatkowe jeszcze przecięcie płaszczyzn czasowych – tworzenia i obserwacji. 

Obraz o stosunkowo niedużych rozmiarach, utrzymany w jasnej tonacji barw, idealnie sprawdzi się w mniejszych, minimalistycznych wnętrzach. Emanujący z niego spokój sprawia, że chcemy się w niego wpatrywać, dokładnie tak samo, jak przedstawiona postać patrzy na nas – z dystansem i nieśpiesznie, kontemplując.

Na stanie