praca sprzedana

REM

200 x 100 cm / akryl na płótnie /2021

Energetyczny, nasycony intensywnymi barwami obraz – akryl na płótnie o wymiarach 200×100 cm –  przedstawiający męski akt, jest autorską wizualizacją jednej z faz snu, określanej fachowo jako REM. Jest też obrazem, który – podobnie jak sen – chce, aby odkrywać jego znaczenie. 


Czytaj więcej

Opis

REM – akryl na płótnie Tomasza Kokotta – obraz współczesny

Obraz REM to odważne, ale nie obrazoburcze malarstwo współczesne, którego siłą jest kolor i wyraźnie wydzielone linią przestrzenie, stanowiące wewnętrzną strukturę obrazu. To, co przykuwa wzrok oglądającego, to detal, zgrabnie wkomponowany w całość. I choć centralną postacią jest śpiący mężczyzna, to jednak drobne szczegóły, o prawie onirycznym charakterze, są tu równie ważne. Dlaczego?

Motyw snu w malarstwie

Sny lub marzenia senne są charakterystyczne dla fazy REM. To, co pamiętamy po przebudzeniu, jako wyrwane z kontekstu, obrazy bez fabuły, to pozostałości tej fazy snu. Takie szczegóły tworzą budulec obrazu. Kot na parapecie, księżyc w pełni, dyskretnie ukryta na drugim planie tycjanowska Wenus z Urbino – to te elementy sprawiają, że REM nie jest obrazem oczywistym, podobnie jak nieoczywiste są sny.

Polskie malarstwo współczesne ma liczne oblicza. Jednym z nich jest REM – obraz wieloznaczny, ciekawy, nasycony barwami. Jako obraz do salonu idealnie sprawdzi się we wnętrzach surowych lub utrzymanych w bezpiecznych kolorach, potrzebujących kolorystycznego akcentu. Obraz idealny do dużych wnętrz. Z uwagi na nasycenie kolorystyczne polecany odważnym miłośnikom sztuki i koloru